ד"ר ליאור מאיו

מנהל מעבדת חקר התא ואימונולוגיה ודירקטור במרכז מחקר בנושא חיסוניות ודלקות. בית הספר ע"ש סגול למדעי המוח, ומחלקת חקר התא ואימונולוגיה, הפקולטה למדעי החיים, באוניברסיטת תל אביב.

"אני אסיר תודה על כך שנבחרתי כמוטב הקרן לחקר הסרטן בישראל (ICRF).  הקרן תמכה בי באמצעות פרס גשר, פרס לפיתוח הקריירה, אשר סיפק לי את המשאבים והתמיכה להם נזקקתי בתחילת קריירת המחקר שלי.  בשימוש במנגנון זה, התאפשר לי לחקור את תפקיד סביבת המיקרו של הגידול בהתקדמות גליובלסטומה תוך שימוש בטכנולוגיה שייתכן ולא הייתה מתאפשרת בנסיבות אחרות.  ההנחיה המודרכת והמידע שנלמד מתוך פרויקט זה אפשרו לי להתקדם בקריירה שלי תוך גיוס סטודנטים ופיתוח נתונים ראשוניים לפרויקטים ומימון עתידי. ה-ICRF מילא תפקיד חיוני בהתפתחות שלי כחוקר ואני מאוד מודה על כך".

 

ד"ר אפרת לוי-להד

מרכז רפואי שערי צדק

"את מענק המחקר הראשון שלי כחוקרת ראשית קיבלתי מ-ICRF.  בשנת 1996, שבתי לירושלים לאחר התמחות בגנטיקה רפואית באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל על מנת להקים שירות גנטיקה רפואית (כיום מכון) במרכז הרפואי שערי צדק.  כגנטיקאית פנימאית, התעניינתי בעיקר בגנטיקה של מחלות מבוגרים ואחת המרפאות הראשונות שהקמנו הייתה המרפאה לגנטיקה של הסרטן. הגנים – BRCA1 ו-BRCA2, שמוטציות בהם גורמות לסרטן שד ושחלות תורשתי – זוהו בשנת 1994 ו-1995 ובמועד חזרתי התברר כי המוטציות הללו נפוצות בעיקר בקרב יהודים ממוצא אשכנזי.  ללא ספק, חשוב היה לחקור את המוטציות הללו באוכלוסייה האשכנזית, כן עבור המטופלות שלנו והן כדי לדם את המחקר בגורמים לסוגי הסרטן הנפוצים ביותר אצל נשים.

המענק שקיבלתי מ-ICRF בשנת 1997 ולאחר מכן, אפשר לי להקים  מעבדת מחקר ולהתחיל לחקור את הגנטיקה של מוטציות BRCA1 ו-BRCA2.  מצאנו כי, בקרב יהודיות אשכנזיות, כ-10% ממקרי סרטן השד וכ-40% ממקרי סרטן השחלות נגרמו על ידי מוטציות ב-BRCA1 או BRCA2.  הדבר הוביל אותנו לבחון אינטראקציות עם גנים אחרים שעשויים להשפיע על גורמי סיכון בנשאיות וכן לבחון את אופן הפעולה של גנים אלה בסרטן.

עוד הבנו שאולי עלינו לזהות נשים שהן נשאיות המוטציה לפני שהמוטציה משפיעה עליהן, על מנת לרתום את הגנטיקה ככלי למניעה".

ד"ר נטע ארז

"המחקר שלי נתמך באדיבות ICRF מאז שפתחתי לראשונה את המעבדה שלי לחקר הביולוגיה של גידולים באוניברסיטת תל אביב.

הפרס לקידום קריירה במחקר (RCDA) היה נדבך חיוני בהקמת תוכנית המחקר שלי ומענק הפרויקט יאפשר את המשך המחקר שלנו.

המטרה העיקרית במעבדה שלנו היא לחשוף את תפקיד סביבת המיקרו בהתפתחות גידולים וגרורות.  אנו משלבים דגימות עכבר טרנסגניים מתקדמים עם אפיון ביטוי גנטי, הדמיה intra-vital וגישות קדם קליניות לחשיפת האירועים המולקולריים בשלבים המוקדמים ביותר של התפתחות גרורות.  אנו מתמקדים בעיקר בבחינת תפקיד הדלקת ופיברובלסטיים סרטניים בסרטן השד וגרורות בריאה, ובגילוי התפקיד של דלקת עצבית בהתפתחות גרורות במלנומה במוח.

הרחבת ההבנה שלנו בשלבים המוקדמים של התפתחות גרורות היא חיונית לגילוי מולקולות מטרה חדשות לתכנון טיפולים ממוקדים אשר עשויים למנוע, במקום לנסות לרפא, מחלות גרורתיות.

ד"ר רות שרץ-שובל, PhD

"מתוך תשוקה עזה להבין מערכות ביולוגיות מורכבות ומתוך האמונה כי גילויים ביולוגיים חדשים יובילו בסופו של דבר לטיפולים חדשים, שבתי לאחרונה מתפקיד פוסט דוקטורט ב-MIT והקמתי במכון ויצמן למדע מכון משלי הממקד בחקר הסרטן.

על מנת שגידולים יצמחו ויפתחו גרורות, על תאים סרטניים לגייס תאים נורמליים לתמיכה.  התאים הללו, המכונים סביבת המיקרו של הגידול, כוללים כלי דם אשר מזינים את הגידול בחמצן ונוטריינטים, תאים חיסוניים אשר מגנים על הגידול מפני הריסה ורקמות מחברות המאפשרים תמיכה פיזית בגידול.  המעבדה שלי מתעניינת באופן שבו תאי סרטן מגייסים ומסיתים תאים נורמליים ליצירת סביבה המקדמת התפתחות גידולים וגרורות.

לאורך האבולוציה, תאים ואורגניזמים פיתחו מסלולים הגנתיים המקדמים את השרידות שלהם במצבי לחץ.  בעבודת הפוסט דוקטורט שלי גיליתי שתאים סרטניים מנצלים את אחד המסלולים ההגנתיים הללו – התגובה ללחץ חום – לגיוס תאים בריאים אל תוך סביבת המיקרו של הגידול.  מסלול זה תומך בצמיחת הגידול והפעלתו מובילה לתוצאות שליליות בסרטן השד והריאה אצל בני אדם. למעשה, הממצאים שלנו מצביעים על כך שהפעלת מסלול זה בסביבת המיקרו של הגידול יכולה להיות סמן פוטנציאלי לפרוגנוזה וההישרדות של מטופלים וכן לסייע בהגדרת טיפולים פוטנציאליים.

במעבדה שלי במכון ויצמן, בתמיכת פרס גשר מהקרן לחקר הסרטן בישראל (ICRF), אנו מעמיקים בהבנת האופן שבו הפעלת התגובה למכת חום בסביבת המיקרו של הגידול מאפשרת תמיכה בסרטן.  אנו גם מרחיבים את המחקרים שלנו בניסיון לבחון את ההשערה שרשת תגובות ללחץ, ולא רק התגובה למכת חום, מופעלת באופן דינאמי והטרוגני בתאים שונים בסביבת המיקרו של הגידול באופן המאפשר את עמידות ותוקפנות הגידול.

אנו פועלים למימוש היעדים שלנו על ידי ניתוח דגימות מטופלים המתאפשרות בשיתוף פעולה פעיל עם מדענים קליניים ובאמצעות ניסויים במודלים של עכברים ותרביות תאים במעבדה.  באמצעות הכלים הללו, אנו מקווים לפתח הבנה עמוקה יותר לאופן שבו גידולים מתפתחים למחלות מערכתיות, לחזות באלו גידולים קיימת סבירות גבוהה לכך ולתכנן אסטרטגיות טיפוליות כדי להתגבר על ממאירויות אלה.

פרס גשר תמך בי בשלבים הראשונים של הקמת המעבדה שלי בישראל.  אני מודה לה על תמיכה זו ונרגשת להוביל את המחקר המרתק הזה".