הישגי הקרן לחקר הסרטן בישראל

$
חולקו לצרכי מחקר
חוקרים
שנות פעילות

אודות הקרן

רקע

ICRF – Israel Cancer  Research Fund הוקמה בשנת 1975 על-ידי חוקרים ורופאים אונקולוגים אמריקאיים שהשכילו להבין שיש מספר רב של חוקרי סרטן מוכשרים בישראל הזקוקים למשאבים שיאפשרו להם לממן את מחקריהם. הקרן הציבה לה מטרה לסייע בגיוס כספים לטובת מימון מחקרים של חוקרי סרטן בישראל. מימון החוקרים מאפשר להם לבצע מחקרים בארץ ולקדם את הקריירה המקצועית שלהם ובכך גם נשמרת חיוניות מוסדות המחקר בישראל, שמצליחים לשמור על המשאב החשוב להם מכל – מדענים מצטיינים.

מאז 1975  העניקה הקרן לחקר הסרטן בישראל, כ – 2400 מענקים בסכום כולל של כ –  75 מיליון דולר לחוקרי סרטן מצטיינים, שמעבדותיהם נמצאות במוסדות מחקר מובילים, אוניברסיטאות ובתי חולים בכל רחבי ישראל.

פעם בשנה מובאות הבקשות למענקי מחקר בפני ועדה המונה כ – 26 מדענים ידועי שם העוסקים בחקר הסרטן במוסדות מחקר מובילים ברחבי ארה"ב וקנדה. תהליך בחינת הבקשות דומה במתכונתו לתהליך הנהוג במכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב. הוועדה נותנת משקל רב לתמיכה בחוקרים צעירים הבוחנים כיוונים חדשים. באותה העת, מקפידה ICRF להעניק לחוקרים בכירים את המימון ארוך-הטווח הדרוש להם כדי להשיג פריצות דרך בחקר הסרטן, שהשגתן עשויה להימשך שנים.

עד היום רשמה ICRF לזכותה הצלחות רבות בבחירת פרויקטים בתחום חקר הסרטן שהביאו לפריצות דרך בהבנת מחלת הסרטן ובטיפול בה. בין היתר תמכה ICRF רבות במדענים שעסקו בפיתוח תרופות חשובות וידועות בכל העולם, לטיפול בסרטן בינהן: "Doxil", "Gleevac"  ו – Velcade"".

רבים מהחוקרים שקיבלו מימון מהקרן לחקר הסרטן בישראל, רכשו את השכלתם וניסיונם  במוסדות יוקרתיים בארץ ובעולם ומקיימים במשך כל שנות עבודתם שיתוף פעולה רחב-היקף עם מדענים בעלי שם עולמי. בין הנהנים מתמיכת ICRF ניתן למצוא מדענים הנמצאים בתחילת דרכם  וחוקרים בכירים המנהלים פרויקטים פורצי דרך.

חוקרים המקבלים תמיכה מקרן ICRF תרמו רבות להתקדמות המלחמה המתמשכת במחלת הסרטן וכוללים את חתני פרס הנובל בכימיה 2004, פרופ' אברם הרשקו ופרופ' אהרן צ'חנובר, מהטכניון – מכון טכנולוגי לישראל.

תהליך הביקורת המדעית של ICRF

החוקרים הישראלים מוזמנים להגיש בקשות למלגות בין החודשים ספטמבר ודצמבר בכל שנה ותהליך הבקשה מבוסס על התהליך המיושם על ידי ה-National Institutes of Health.

פאנל בינלאומי המורכב ממדענים בעלי שם מגיש למועצת המנהלים של ICRF את המלצותיו לאחר תהליך ממושך של ביקורת עמיתים.  "פאנל הביקורת המדעית" מורכב ממדענים אמריקנים וקנדים מובילים בתחומים הקשורים לחקר הסרטן.  מדי שנה, על פני מספר שבועות, הם מנדבים את הידע שלהם לבחינת הבקשות שהוגשו ל-ICRF על-ידי החוקרים הישראלים.

הקריטריונים מבוססים על הערך המדעי של הפרויקט, על היכולת המוכחת של החוקר, מספר הפרסומים והתאמת המוסד.

לאחר בחינה פרטנית של הבקשות, פאנל הביקורת המדעית מתכנס בניו יורק על מנת לדון בהצעות ולהגדיר דירוג כללי לכל אחת מהבקשות.  התהליך כפוף להנחיות קפדניות על מנת להבטיח הוגנות וניטראליות.  כל הבקשות מוקצות לבוחנים ראשיים ומשניים.  הבוחנים נדרשים להגיש דוח כתוב להערכת הבקשות שהוגשו להם, הכולל סקירה של סיכום הפרויקט, רמת המקוריות, החשיבות, הכישורים והפרסומים של המועמד, מוסדות, תקציבים, ביקורת והמלצות.

מדענים צעירים המתחילים את קריירת המחקר שלהם מתקשים בהשגת המימון הראשוני והם נבחנים על בסיס פוטנציאל המחקר שלהם.  חוקרים בכירים יותר נתונים לקריטריונים יותר נוקשים.  גם המענקים הנוכחיים נבחנים והמימון נמשך רק אם דוחות ההתקדמות מספקות את הנדרש.

מוסד ללא קירות

הקרן לחקר הסרטן בישראל גאה במיוחד בעובדה כי כל המענקים מוקצים במלואם לחקר הסרטן בישראל.  מדענים אשר ממומנים על ידי ICRF מקבלים את המלגות שלהם דרך מרכזי המחקר בהם הם מועסקים.  משכך, ICRF הוא "מוסד ללא קירות".  יחד עם זאת, הוקם פארק הקרן לחקר הסרטן בישראל ברמת אביב, על פני שטח של כ-10 דונם, על מנת לאפשר הוקרה קבועה וציבורית לתורמים העיקריים ב-ICRF.

קטגוריות מענק

פרס גשר

בהתאם למדיניות הממשלה בישראל שמטרתה לעודד מדענים צעירים לשוב לישראל, חברה ICRF למשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל (MOST) לפיתוח תוכנית משותפת למימון מדעני סרטן פורצי דרך המעוניינים לשוב לישראל על מנת לפתח תוכנית מחקר עצמאית.  מענקי גשר (Grant to Support Homecoming and Research) מיועדים לתמיכה בחוקרים צעירים לאחר הכשרת הפוסט דוקטורט שלהם.  מענקי גשר מוענקים לתקופה של שלוש שנים  בסכום שלכ- 200,000 ₪ לשנה, באופן הבא: ICRF מעניקה 100,000 ₪ לשנה עבור הוצאות מחקר, בעוד MOST משלימה 100,000 ₪ לשנה עבור הוצאות מחיה.

תוכניות פוסט דוקטורט

המענקים הללו מיועדים לתמיכה בחוקרים צעירים במהלך הכשרת הפוסט דוקטורט שלהם.  המענקים ניתנים מתוך ההבנה שהם יתמכו בפרויקטים ספציפיים הנערכים על ידי מדעני פוסט דוקטורט בפיקוח חוקרים בכירים מוגדרים.  קיימת העדפה למדענים עם לא יותר משלוש שנות ניסיון בעבודת פוסט דוקטורט או משרה מקבילה לפני תאריך תחילת המענק.  אנו מעודדים בקשות גם מ-M.D. המעוניינים לעסוק במחקר נוסף במעבדה על מנת לרכוש ניסיון מחקר.  המענקים ניתנים למשך כשנתיים בסכומים של כ- 25,000$ לשנה.  מוטבי מענק בשנתם השנייה, המעוניינים בהמשך מימון, נדרשים להגיש בקשה חדשה למענק פרויקט.

מענקי פרויקט

מענקים אלה מיועדים לתמוך במחקר של חוקרים בשלבים מתקדמים. המענקים ניתנים בהבנה שהם יתמכו בפרויקטים ספציפיים בהובלת חוקרים ראשיים מוגדרים.  המענקים ניתנים למשך שנה אחת  עד שנתיים ,בסכום של כ – 50,000$ לשנה.

מענקים לפיתוח קריירה במחקר (RCDA)

מענקים אלה מיועדים לשפר את יכולות המחקר של מדענים ישראלים צעירים בשלב המכונן בקריירה שלהם, לאחר שהוכיחו פוטנציאל בלתי רגיל לתרומה לחקר הסרטן כחוקרים עצמאיים.  המענקים ניתנים למשך שלוש  שנים בסכום של 35,000$ לשנה.

מענקים לפיתוח קריירה במחקר קליני (CRCDA)

מענקים אלה מיועדים לשפר את יכולות המחקר הקליני של מדענים ישראלים צעירים בשלב המכונן בקריירה שלהם, לאחר שהוכיחו פוטנציאל בלתי רגיל לתרומה לחקר הסרטן כחוקרים עצמאיים.  מטרתם העיקרית היא לאפשר לאונקולוגים צעירים, רפואיים או לילדים, זמן פנוי על מנת להקדיש את מרצם בפרויקטים למחקר קליני ולהשגת הכשרה נוספת (post-fellowship).  מענק CRDA מוגבל לתקופת תמיכה יחידה של שלוש שנים בסכום של כ – 45,000$ לשנה.

פרופסורת מחקר

מענק זה מיועד לחבר סגל בכיר במשרה מלאה או אדם בדרגה מקבילה אשר תרם באופן משמעותי לחקר הסרטן ואשר ימשיך להוביל בתחום המחקר שלו.  פרופסורת המחקר מוענקת למשך תקופה של שבע  שנים בסכום של כ – 50,000$ לשנה.